Blog Grafický design

Skoncujte konečne s reklamou po amatérsky. Vyberte dobré grafické štúdio, alebo spoznajte pár trikov s ktorými vyzriete na grafický design sami.

Grafický design po amatérsky

V odvetví grafického designu a reklamy sa už pohybujem nejaký ten rok, preto som nevkusom ošľahaný, (ne)patrične otrlý a naozaj kadečím zasiahnutý. Nikdy ma však neprestalo prekvapovať zistenie, čo všeličo dokážu marketingoví pracovníci, majitelia firiem, riaditelia vypustiť do sveta ako prezentáciu svojho produktu, či firmy. Ľudia schopní vypiplať produkt, či celú firmu do dokonalosti vhupnú vo fáze prezentácie miesto do saka do vyťahaných teplákov, zvolia v reklame detinskú naivitu, klišé, či stereotyp miesto zrelého sebavedomého a premysleného prejavu značky. Neverili by ste ako často sa to deje.


V časoch, keď šikovného grafického designéra stretnete na každom kroku a dobré grafické štúdio najmete neuveriteľne výhodne sa už môžete vyhovoriť len na to, že ste prezentační lajdáci, amatéri alebo nie úplne rozumiete tomu, čo robíte a necháte si predať čokoľvek. S prvým žiaľ pomôcť neviem, druhé napravíme v zápätí.

Grafické štúdio, alebo grafický design svojpomocne

Vyberáme grafické štúdio
vs. zvládneme to robiť svojpomocne

Dva prístupy, ktoré sa na prvý pohľad vylučujú. Avšak je tomu tak len na prvý pohľad. Pre posúdenie toho, či ste vybrali dobré grafické štúdio, alebo či designový výstup vyrobený svojpomocne spĺňa parametre toho ako vás má skrze reklamu vnímať vonkajší svet budete potrebovať podobné znalosti.

Vedieť totiž ako to má vyzerať je trištvrtina vášho úspechu. Ak to neviete najmite si na to veľmi dobrých grafických designérov / idea makerov. Ak naopak viete ako na to a máte vo firme šikovného človeka s nadaním pre marketing a zmyslom pre estetiku máte šťastie a vystačíte si na drobnejšie veci aj sami.

Nikdy však neriešte každú jednu reklamnú potrebu jednotlivo. Skúste ten postup prevrátiť naruby a vnímajte grafický design, ktorý používate ako celok. Nenavrhujte dnes nový leták, zajtra firemnú prezentáciu, pozajtra web stránku bez toho, aby ste mali jasno v stratégii ako sa chcete prezentovať.

Vyberáme vhodné grafické štúdio

Rozpoznávame vhodné grafické štúdio a rozumieme jazyku grafického designu

Hovorí sa, že keď dvaja robia to isté, nemusí to byť vždy to isté. A platí to určite aj pre grafické štúdiá. Bez toho, aby som sa púšťal do hodnotenia schopnosti, talentu, či nadšenia investovaného do projektov je zrejmé, že každý grafický designér, či každé grafické štúdio má svoj štýl a svoj jedinečný prístup k tvorbe. Ten dokážete rozpoznať z portfólia prác, ktoré grafické štúdio realizovalo v minulosti.

Všímajte si a vnímajte, či sa vám tvorba, ktorou sa štúdio prezentuje páči, či sa s grafickým štýlom a vizuálnym jazykom, ktoré používa dokážete identifikovať, stotožniť a či vyhovuje potrebám projektov na ktoré potrebujete grafické štúdio najať. Budete totiž musieť spolupracovať a vybrať niekoho, kto vám vyhovuje je nadmieru dôležité. Naviac akokoľvek optimistický dokážete byť v tom, že niekto dokáže prekonať svoj tieň a pretransformovať sa z grafika plagátov ručného náradia na designéra brožúry luxusného hotela musím vás sklamať. Tieto prerody sa dejú v realite minimálne. ( pozn. aby bolo zrejmé, ako je tento prímer myslený, rovnako to platí tiež opačne ).


Nazrite do kuchyne dobrého grafického designéra

Z kuchyne dobrého grafického designéra

Ak chcete drobné reklamné zadania naďalej riešiť vlastnými silami máme pre vás pár tipov a pravidiel, ktoré používajú profesionálni grafickí designéri, keď chcú návrhy spraviť jednoducho, účelne a dobre. Stále však zdôrazňujeme, že by ste vždy mali presne vedieť, čo robíte. Najímať totiž profesionálne grafické štúdio a prezentovať sa skvelým designom na jednej strane a následne vo vlastnej réžii produkovať niečo iné, nie je úplne najvhodnejšia stratégia. Teraz už, ale sľúbených pár tipov:

Robte veci jednoducho, nepotrebujete množstvo písiem, komplikované vizuály ani čary so zarovnaním. Jednoduchosť funguje najlepšie.

Premýšľajte o tom komu je vaše posolstvo určené. Aký jazyk zvoliť, ako zaujať, akú fotografiu použiť. Dajte si záležať na tom, aby žiadna časť vašej prezentácie nepôsobila amatérsky. ( žiadne fotky odfotografované pred minútou z mobilu, žiadny stokrát kopírovaný text z brožúry z minulého storočia ).

Nepreplňujte zbytočne svoje materiály, snažte sa zaujať, sprostredkovať hlavné posolstvo a ak vám limit formátu viac nedovolí, bez milosti obsah osekajte.

Zamerajte sa na to najdôležitejšie, čo chcete povedať. Keď chcete niečo zvýrazniť upútajte na to. Pamätajte na to, že snažiť sa zvýrazniť všetko je vo výsledku rovnaké akoby ste nezvýraznili nič.

A najdôležitejšie, ak začínate prepadať nadšeniu zo svojho výtvoru spýtajte sa na názor nezainteresovanej osoby, alebo svoj výtvor nechajte chvíľu odležať, aby ste získali patričný odstup a vedeli objektívne posúdiť ako dobrý skutočne je.


Či sa rozhodnete najať profesionálne grafické štúdio, alebo si budete svoju reklamu produkovať sami nerobte to prosím amatérsky. Propagovať svoj produkt, službu, či svoju značku profesionálne je rovnako dôležité ako všetka tá tvrdá práca, puntičkárstvo, nadšenie a ostatné navonok málo viditeľné veci v pozadí ich vzniku.

Čítajte aj ďalšie témy nášho blogu

Páči sa Vám článok? Bol pre Vás užitočný? Máte zaujimavú skúsenosť týkajúcu sa tejto témy napíšte nám o nej, alebo sa o ňu poďelte v diskusii k téme na Facebooku alebo na Twitteri.