Blog Grafický design

Pri návrhu loga si nikdy nevyberte návrh žltej farby! Čo všetko premyslieť, ak chcete vytvoriť najlepší návrh loga aký si pre seba viete predstaviť.

Čo je potrebné dôkladne premyslieť pri návrhu loga

Zamyslite sa. Koľko poznáte značiek v ktorých logu sa nachádza žltá farba? Napadli vás nejaké? Ikea, DHL, McDonalds? Vy fajnšmekri pripomínate Pittsburgh Penguins? Dobre. Po chvíľke, keď opadne ošiaľ z krátkeho, intenzívneho a zväčša márneho pátrania sa asi zhodneme, že tých značiek nie je mnoho. Prečo žltá farba nie je v návrhoch loga populárna? Čo ľudia, ktorí návrhu loga rozumejú, zvažujú už pri jeho tvorbe? Ako navrhnúť vkusné, nadčasové a funkčné logo a prečo finálny návrh žltej farby v konkurencii iných farieb zvíťazí málokedy? A ako to celé môže pomôcť pri návrhu loga vám? To sú otázky, ktorými sa zaoberá dnešná téma.

Najprv vyriešime návrh loga žltej farby...

Popravde, nebude to tentokrát žiadna veľká veda. To prečo návrh loga žltej farby väčšinou v konkurencii iných farieb nezvíťazí je viac záležitosťou funkčnosti ako vkusu. Žltá farba je na najčastejšie používanom bielom podklade málo kontrastná, takmer neviditeľná. A to nie je najideálnejšia vlastnosť, ktorou by logo malo disponovať. Žltú farbu vo všeobecnosti v návrhu loga použijete len v spojení s inou výrazne kontrastnejšou farbou buď ako podklad alebo inverzne. Tak je tomu aj u značiek menovaných vyššie.

Stratégia pri návrhu loga

Stojíme spolu na prahu
tvorby návrhu loga...

Vlastnosti návrhu loga, ktoré idú označiť ako funkčné sú veľmi dôležité. Viditeľnosť, dobrá rozoznateľnosť, unikátnosť námetu sú vlastnosti, ktoré rozhodnú o tom, či vám logo do budúcna dobre poslúži alebo nie. Nie sú však jediné. Navrhnúť funkčne kvalitné logo je samozrejme prácou grafického designéra, ktorý logo navrhuje, avšak nemalá časť dobrého výsledku je aj v rukách vás, zadávateľa.

Skúste si zodpovedať nasledovné. Spravili ste si už jasno v tom akej farby by malo vaše logo byť? Čo tak pozrieť sa na to ako sa prezentuje vaša konkurencia? Viete kam sa chcete v odvetví, či na trhu zaradiť? Aký spôsob vizuálnej komunikácie je vám najbližší a je v súlade s ideou vášho projektu, vašou filozofiou, firemnou kultúrou? Má byť šat vašej corporate identity elegantný, hravý, moderný, má pôsobiť decentne, luxusne, futuristicky? Dôležité otázky na ktoré sa vás každý dobrý designér pri tvorbe loga určite spýta. Buďte pripravení!

Tvorba corporate idenity-designoveho-stylu

Naše farby, designový štýl, corporate identity, naša DNA v návrhu loga

V žiadnom prípade nie je dôvod na obavy. Na mnoho odpovedí potrebných k vytvoreniu dobrého návrhu loga odpoviete úplne prirodzene, bez váhania. Ak chcete, aby identita vašej značky pôsobila decentne, elegantne, dôstojne použijete skôr tmavé konzervatívne farby. Ak naopak budujete značku mladistvú, otvorenú, modernú určite bude lepšie preferovať v návrhu loga farby svetlejšie, veselšie a výraznejšie.

Používa váš hlavný konkurent minimalistický strohý design? Aby ste sa od neho odlíšili bude musieť byť váš štýl iný. To ide spraviť na tisíc spôsobov. Použiť zaužívané stereotypy vo vnímaní vo svoj prospech alebo ich zbúrať, postaviť sa proti nim a vytvoriť vlastný štýl corporate identity, štylizovať logo podľa estetických preferencii, vybudovať ho na inšpirácii z firemných hodnôt, či filozofie značky. To všetko môžete. Dôležité je však zostať autentický a rozumieť prečo je návrh loga, ktorý ste stvorili ten najlepší možný aký si pre seba viete predstaviť.


Ide o to, aby ste vytvorili autentickú identitu

Skúsený grafický designér, ktorý má už „pár“ návrhov loga za sebou bude pre vás určite cennou devízou. Postará sa o technickú stránku návrhu, ponúkne nápady a poslúži svojimi skúsenosťami, či pohľadom so širšej perspektívy tvorby firemnej corporate identity. Bude však prospešné, ak dokážete proces návrhu loga vnímať ako spoločné dielo a spoluprácu, ktorá má viesť k najlepšiemu výsledku, ktorý možno dosiahnuť.

Logo je vaša tvár, vaša identita, čím viac v ňom bude z vás, tým silnejší a presnejší odkaz si so sebou ponesie. A ešte jedna rada na záver. Ak si nakoniec predsa len zvolíte návrh loga žltej farby majte jasno v tom, prečo to bola tá najlepšia voľba a urobte to naozaj dobre. Neskončite „len“ s odôvodnením, že je to preto, ze sa vám to logo takto páči.

Čítajte aj ďalšie témy nášho blogu

Páči sa Vám článok? Bol pre Vás užitočný? Máte zaujimavú skúsenosť týkajúcu sa tejto témy napíšte nám o nej, alebo sa o ňu poďelte v diskusii k téme na Facebooku alebo na Twitteri.